Arbor
ARES-1980-1185G7E
Fanless Intel Core i7-1185G7E Computer from Arbor
| System | |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-1185G7E |
| Chipset | SoC |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 64GB DDR4 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | 1x 2.5GbE2x PoE |
| USB | 4x USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) |
| Serial | 2x RS-2322x RS-232/422/485 |
| DIO | 8-CH DIO |
| Video | 1x DVI-D1x HDMI1x DisplayPort |
| Storage | |
|---|---|
| M.2 | Up to 512GB M.2 |
| SATA | Up to 2TB SSD |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 210mm x 180mm x 70mm8.27″ x 7.09″ x 2.76″ |
| Weight | 3.7 kg8.16 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -20-60℃ |
| Storage Temp. | -40-70℃ |
| Humidity | 10%~95% @ 50°C, non-condensing |
| Shock | 40G peak acceleration (11 m sec. duration), operation |
| Vibration | Operating, 3 Grms, 5-500 Hz |

