Arbor
ARES-5310-E3950A
Fanless Intel Atom E3950 Computer from Arbor
| System | |
|---|---|
| CPU | Intel Atom E3950 |
| Chipset | SoC |
| Graphics | Intel HD Graphics 505 |
| Memory | 8GB DDR3L |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | 3x GbE |
| USB | 4x USB 3.0 |
| Serial | 4x RS-232/422/485 |
| DIO | 4-CH DIO |
| Video | 1x VGA1x HDMI |
| Storage | |
|---|---|
| SATA | Up to 2TB SSD |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 180mm x 125mm x 70mm7.09″ x 4.92″ x 2.76″ |
| Weight | 1.7 kg3.75 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -40-70℃ |
| Storage Temp. | -40-80℃ |
| Humidity | 10%~95% @ 70°C, non-condensing |
| Shock | 10G peak acceleration (11 m sec. duration), operation |
| Vibration | Operating, 3 Grms, 5-500 Hz |

