Arestech
MERA-3100-3L
Fanless 8th Gen. Intel Core Computer from Arestech
| System | |
|---|---|
| CPU | 8/9th Gen. Intel® Core™ i7/i5 |
| Chipset | Q370 |
| Graphics | UHD Graphics 630 |
| Memory | 64GB DDR4 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | 3x GbE |
| USB | 6x USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbps)2x USB 2.0 |
| Serial | 6x RS-232/422/485 |
| DIO | 8-CH DIO |
| Video | 1x VGA1x DVI-D1x DisplayPort |
| Audio | 1x Mic-In1x Speaker-Out |
| Expansion | |
|---|---|
| Mini-PCIe | 2x Mini-PCIe |
| Storage | |
|---|---|
| SATA | Up to 2TB SSD |
| CFast | 1x CFast |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 241.5mm x 230mm x 73mm9.51″ x 9.06″ x 2.87″ |
| Weight | 3.3 kg7.28 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -40-70℃ |
| Storage Temp. | -40-85℃ |
| Humidity | 10%~95%, non-condensing |
| Shock | 50 Grms, Half-sine 11 ms |
| Vibration | 5 Grms, 5-500 Hz, 3 Axes |

