Neousys
Nuvo-5006E-PoE
Intel Skylake 6th-Gen Core Fanless Embedded Computer with 6x GbE, PCIe Cassette and MezIO Interface, with optional IEEE 802.3at PoE+
| System | |
|---|---|
| CPU | 6th Gen. Intel® Core™ i7/i5 |
| Chipset | Q170 |
| Graphics | HD Graphics 530 |
| Memory | 64GB DDR4 |
| Lifecycle (Availability) | Target 2025 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | Additional 4x GigE ports by 4x Intel® I210 controllers, supporting 9.5 kB jumbo frame via MezIO-G4Additional 4x PoE+ ports by 4x Intel® I210 controllers, supporting 9.5 kB jumbo frame via MezIO-G4P |
| USB | Additional 4x USB 3.1 ports via MezIO-U4-50 |
| Serial | Additional 4x RS-232/422/485 + 4x RS-232 ports via MezIO-C180-50Additional 4x RS-232/422/485 + 4x RS-422/485 ports via MezIO-C181-50 |
| Video | 1x VGA1x DVI-D2x DisplayPort |
| Audio | 1x Mic-In1x Speaker-Out |
| Isolated Digital I/O | 16-CH isolated DI + 16-CH isolated DO via MezIO-D230-508-CH isolated DI + 8-CH isolated DO via MezIO-D220-50 |
| Expansion | |
|---|---|
| PCIe | 1x PCIe x16 |
| Mini-PCIe | 2x Mini-PCIe |
| Storage | |
|---|---|
| SATA | Up to 2TB SSD |
| mSATA | Up to 512GB SATA |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 240mm x 225mm x 90mm9.45″ x 8.86″ x 3.54″ |
| Weight | 4.4 kg9.7 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -25-70℃ |
| Storage Temp. | -40-85℃ |
| Humidity | 10%~90%, non-condensing |
| Shock | 50 Grms, Half-sine 11 ms |
| Vibration | 5 Grms, 5-500 Hz, 3 Axes |

