Neousys
Nuvo-7002LP
Intel Coffee Lake 9th/8th-Gen Core Fanless Embedded Computer with 2x GbE, MezIO Interface and Low-Profile Chassis
| System | |
|---|---|
| CPU | 8/9th Gen. Intel® Core⢠i7/i5 |
| Chipset | Q370 |
| Graphics | UHD Graphics 630 |
| Memory | 64GB DDR4 |
| Lifecycle (Availability) | Target 2030 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | Additional 4x GigE ports by 4x IntelĀ® I210 controllers, supporting 9.5 kB jumbo frame via MezIO-G4Additional 4x PoE+ ports by 4x IntelĀ® I210 controllers, supporting 9.5 kB jumbo frame via MezIO-G4P |
| USB | Additional 4x USB 3.1 ports via MezIO-U4-50 |
| Serial | Additional 4x RS-232/422/485 + 4x RS-232 ports via MezIO-C180-50Additional 4x RS-232/422/485 + 4x RS-422/485 ports via MezIO-C181-50 |
| Video | 1x VGA1x DVI-D1x DisplayPort |
| Audio | 1x 3.5mm jack for Mic-In and Speaker-Out |
| Isolated Digital I/O | 16-CH isolated DI + 16-CH isolated DO via MezIO-D230-508-CH isolated DI + 8-CH isolated DO via MezIO-D220-50 |
| Expansion | |
|---|---|
| Mini-PCIe | 2x Mini-PCIe |
| Storage | |
|---|---|
| M.2 | Up to 512GB NVME |
| SATA | Up to 2TB SSD |
| mSATA | Up to 512GB SATA |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 240mm x 225mm x 79mm9.45ā³ x 8.86ā³ x 3.11ā³ |
| Weight | 3.1 kg6.83 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -25-70ā |
| Storage Temp. | -40-85ā |
| Humidity | 10%~90%, non-condensing |
| Shock | MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, Table 516.6-II |
| Vibration | MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4 |
| Certifications | |
|---|---|
| Safety | UL |

