Neousys
Nuvo-7501
Intel 9th/8th-Gen Coffee Lake Core compact Fanless embedded Computer with 2x GbE and 4x COM
| System | |
|---|---|
| CPU | 8/9th Gen. Intel® Core™ i7/i5 |
| Chipset | H310 |
| Graphics | UHD Graphics 630 |
| Memory | 8GB |
| Lifecycle (Availability) | Target 2030 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | 2x GbE |
| USB | 4x USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) |
| Serial | 2x RS-2322x RS-232/422/485 |
| Video | 1x VGA1x DVI-D |
| Audio | 1x 3.5mm jack for Mic-In and Speaker-Out |
| Expansion | |
|---|---|
| Mini-PCIe | 1x Mini-PCIe |
| M.2 | 1x M.2 |
| Storage | |
|---|---|
| M.2 | Up to 512GB M.2 |
| SATA | Up to 2TB SSD |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 255mm x 173mm x 76mm10.04″ x 6.81″ x 2.99″ |
| Weight | 2.68 kg5.91 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -25-60℃ |
| Storage Temp. | -40-85℃ |
| Humidity | 10%~90%, non-condensing |
| Shock | MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, Table 516.6-II |
| Vibration | MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4 |

