Neousys
POC-551VTC
Fanless AMD Ryzen V1605B Computer from Neousys
| System | |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen V1605B |
| Chipset | SoC |
| Graphics | Vega GPU with 6 compute units |
| Memory | 8GB |
| Lifecycle (Availability) | Target 2028 |
| I/O | |
|---|---|
| Ethernet | 4x PoE |
| USB | 4x USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) |
| Serial | 3x RS-2321x RS-232/422/485 |
| DIO | 4-CH DIO |
| Video | 1x VGA1x DisplayPort |
| Audio | 1x 3.5mm jack for Mic-In and Speaker-Out |
| Expansion | |
|---|---|
| Mini-PCIe | 3x Mini-PCIe |
| M.2 | 1x M.2 |
| Storage | |
|---|---|
| M.2 | Up to 512GB NVME |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 64mm x 116mm x 176mm2.52″ x 4.57″ x 6.93″ |
| Weight | 1.3 kg2.87 lbs |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temp. | -25-70℃ |
| Storage Temp. | -40-85℃ |
| Humidity | 10%~90%, non-condensing |
| Shock | MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, Table 516.6-II |
| Vibration | MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4 |

